• Szkolne Koło Krajoznawczo Turystyczne GRYPHUS

• HISTORIA GRYPHUSA

SKKT Gryphus istnieje od września 2001 r. Wcześniejsza działalność turystyczna szkoły skupiona była przy szkolnych kołach geograficznych, oparta na działalności wychowawczej poszczególnych klas czy współpracy z przyszkolną drużyną harcerską Związku Harcerstwa Polskiego.

Na pierwsze spotkanie organizacyjne we wrześniu 2001 r. przyszły trzy osoby (obecnie to już absolwentki). Spotkanie to miało na celu określenie potrzeb turystycznych dzieciaków. Ale od tych trzech osób nie wypłynęło zbyt wiele informacji. Zatem początek działalności szkolnej turystyki oparty został na własnych doświadczeniach opiekuna.

Celem głównym, który przyświeca działalności SKKT do dziś jest przyciągnięcie dzieci i ukierunkowanie ich na poznawcze chęci przemierzania najbliższego otoczenia, własnego regionu, województwa, pokonywanie własnych słabości, mierzenie się z trudnościami, wypełnianie im czasu wolnego, pokazanie miejsc, do których sami zapewne nie dotrą.

Od 10 lat SKKT Gryphus jest organizatorem corocznej Imprezy Turystycznej Wiosna, na której gości brać turystyczną wszelkiego typu szkół Szczecina. Od trzech lat na terenie naszej szkoły mają miejsce kolejne cykliczne spotkania turystyczne, odbywające się pod nazwą – Pożegnanie Jesieni.

SKKT organizuje też wewnątrzszkolne konkursy turystyczne, na zasadzie małego detektywa, na przykład: „Pomniki Szczecina”, czy „Szczecin to też moje miasto”. Bierzemy też w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez inne szkoły: Szczecin i okolice – znam ich tajemnice, czy Poznaj Prawy Brzeg – konkurs, który wciąż trwa.

Rok rocznie SKKT Gryphus staje do konkursu na Najaktywniejsze Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne województwa [organizatorem jest ROS PTTK], a ostatnio i Szczecina [organizatorem jest Pałac Młodzieży pod patronatem Urzędu Miasta].

W konkursach tych, w kategorii Zespół Szkół – SKKT Gryphus zajmuje czołowe miejsca. W podsumowaniu za rok szkolny 2010-2011 stanęliśmy na najwyższym podium – zajęliśmy I miejsce w województwie w swojej kategorii.

Podczas rajdów miały miejsce i inne ciekawe uroczystości: obchodziliśmy urodziny, wspominaliśmy imprezy, planowaliśmy przyszłe trasy, przewracaliśmy się, wpadaliśmy w strumyki, zjeżdżaliśmy z pokrytych śniegami stoków.

Ostatnią akcją Gryphusa są Kaloryczne Schody – zorganizowane w ramach działań Tygodnia Zdrowia i Tolerancji.

ARTUR KOTOWSKI