• Biblioteka jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-14.00

Procedury korzystania z biblioteki szkolnej procedura5.pdf

Zasady korzystania ze zbiorów bibliotecznych

1. Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
        2. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko w liczbie do trzech egzemplarzy, na okres jednego miesiąca. W uzasadnionych przypadkach nauczyciel bibliotekarz może zwiększyć liczbę wypożyczeń np. wakacje, ferie …
        3. Czytelnik może prosić o przedłużenie terminu zwrotu wypożyczonej książki. Warunkiem uzyskania prolongaty jest brak zamówienia na daną pozycję.
        4. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie potrzebnej mu pozycji.
        5. Dokumentem uprawniającym do korzystania z biblioteki jest ważna legitymacja szkolna.
        6. Za przekazane książki do klasopracowni odpowiedzialność ponoszą opiekunowie (nauczyciele) poszczególnych sal lekcyjnych.
        7. Ze zbiorów audiowizualnych uczniowie mogą korzystać na lekcjach w obecności nauczyciela
        8. Czytelnicy powinni szanować wypożyczone książki.
        9. W przypadku zgubienia lub uszkodzenia wypożyczonej książki, użytkownik zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub po uzgodnieniu z pracownikiem biblioteki, wydania zbliżonego tematycznie.
        10. Uczniowie rozliczają się z wypożyczonych zbiorów najpóźniej na tydzień przed zakończeniem zajęć dydaktycznych.
        11. Odchodzący ze szkoły pracownicy mają obowiązek rozliczyć się z biblioteką
        12. Uczniom biorącym systematycznie udział w pracach biblioteki mogą być przyznane nagrody na koniec roku szkolnego.
      • Czytelnia

• Zasady korzystania z czytelni

Czytelnia jest czynna w godzinach pracy biblioteki

1. Przed skorzystaniem z czytelni każdy uczeń zobowiązany jest wpisać się do zeszytu odwiedzin.
        2. W czytelni można korzystać ze zbiorów wypożyczalni i księgozbioru podręcznego
        3. Czytelnia jest także miejscem cichej nauki oraz douczania w ramach pomocy koleżeńskiej
        4. W czytelni obowiązuje cisza, zakaz spożywania posiłków i picia napojów

Zasady korzystania ze stanowisk komputerowych:

Użytkownicy mają dostęp do stanowisk komputerowych podłączonych do Internetu.

1.      Z komputera można korzystać jedynie za zgodą i pod opieką nauczyciela-bibliotekarza.

2.      Przed rozpoczęciem pracy przy komputerze, należy wpisać się do zeszytu odwiedzin

3.      Stanowiska komputerowe w bibliotece służą do wyszukiwania informacji gromadzonych w celach edukacyjnych.

4.      Pierwszeństwo przy korzystaniu z komputerów mają te osoby, które przygotowują się do zajęć lekcyjnych czy konkursów.

5.      Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 40 minut. Jeżeli nie ma innych chętnych, czas korzystania z komputera może zostać wydłużony.

6.      Dostęp do komputerów jest możliwy w godzinach pracy biblioteki, z wyjątkiem przerw międzylekcyjnych.

7.      Nie wolno zmieniać ustawień komputera, wgrywać własnych programów, kasować zainstalowanych.

8.      Wyszukane informacje użytkownik zapisuje na własnych dyskach.

9.      Za mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego odpowiedzialność finansową ponosi użytkownik.

W przypadku stwierdzenia naruszenia obowiązujących zasad, nauczyciel-bibliotekarz ma prawo do natychmiastowego przerwania pracy użytkownika