• Jan Brzechwa

• Mam dwie nogi i dwie ręce,  Wcale nie chciałbym mieć więcej,  Bo określa właśnie to,  Co jest co i kto jest kto.  Stąd wiadomo, żem nie krowa,  Żem nie kret, nie sowa płowa,  Żem nie wąż, nie kot, nie bóbr,  Nie stonoga i nie żubr.  Stąd się właśnie pewność bierze,  Że nie jestem ptak ni zwierzę,  Tylko człowiek, starszy pan,  Który zwie się...  Brzechwa Jan

• Patronem naszej szkoły jest znany pisarz Jan Brzechwa. Wybrany został w drodze plebiscytu, który został ogłoszony na 20-lecie istnienia szkoły.

Jan Brzechwa, właściwie Jan Wiktor Lesman, ur. 15-08-1900 r. w Żmerynce na Ukrainie, zm. 2-07-1966 r. w Warszawie. Swój pierwszy wiersz napisał, gdy miał 7 lat. Było to kilka wersów na temat jego siostry. Wzorem dla niego był stryjeczny brat, wybitny poeta Bolesław Leśmian. To on wymyślił dla swego zdolnego krewniaka literacki pseudonim -"Brzechwa". Miało być to nawiązanie do stabilizującego lot elementu łuczniczej strzały - do brzechwy. Debiut w piotrogrodzkim Sztandarze i w kijowskich Kłosach Ukrainskich Jan Brzechwa zaliczył w wieku zaledwie15 lat. W roku 1926 ukazała się jego pierwsza książka, a 10 lat pózniej drukiem wyszły jego pierwsze utwory dla dzieci: Tańcowała igła z nitką,oraz Kaczka dziwaczka.Młody Brzechwa ukonczył Zakład Naukowo-Wychowawczy Ojców Jezuitów w Chyrowie, a następnie, już po przyjezdzie do Warszawy - Wydział Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.Będąc na studiach wstąpił do 36 pułku piechoty Legii Akademickiej i jako ochotnik wziął udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920-1921. Został za to odznaczony Medalem Niepodległości. Z zawodu był adwokatem. Specjalizował się z prawa autorskiego. Przed wojną pracował jako radca prawny ZAIKS, a po wojnie - wydawnictwa Czytelnik. Działał też aktywnie w PEN Clubie. W przedwojennej Polsce dorabiał jako autor tekstów satyrycznych oraz piosenek i skeczy. Współpracował wóczas z takimi znanymi kabaretami jak: Qui Pro Quo, Czarny Kot czy Morskie Oko. Na lata okupacji przypadł bodaj najlepszy okres jego twórczoślci. To właśnie wtedy powstały takie znakomite utwory jakAkademia Pana Kleksa oraz Drops i jego trupa. Przyjazń z grafikiem Janem Marcinem Szancerem zaowocowała ciekawymi ilustracjami do wielu bajek poety. W 1955 otrzymał nagrodę m. st. Warszawy za całokształt twórczości, w 1956 nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, w 1956 nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt twórczości. Twórca znakomitych wierszy dla dzieci, przede wszystkim utrzymanych w stylu satyryczno - żartobliwym, ale także poetyckich. Odświeżył i przekształcił tradycyjne formy utworów dla dzieci - bajkę zwierzęcą i powiastkę, wprowadzając do nich elementy satyry i groteski, urozmaicając je grą słów, opartą na zaskakującym skojarzeniu, paradoksie i nonsensie. Swoisty styl twórczości Brzechwy, podobnie jak równocześnie debiutującego z nim Juliana Tuwima, zasługuje na miano "szkoły", która wydała licznych naśladowców. Rodowód tej szkoły wiedzie od satyry, przeciwstawiając się panującemu w latach 30-tych nurtowi opartemu na folklorze i poetyckim stylizacjom o charakterze śpiewnym i lirycznym. Nie licząc utworów drobnych, wydanych osobno, lub pozycji o charakterze użytkowym (m.in. Uczmy się chodzić, 1951; Wyssane z palca, 1958), sztuk scenicznych przeznaczonych dla szkół i świetlic (m.in. Teatr Pietruszki. Widowiska kukiełkowe, 1953; Wagary, 1953) oraz mniej istotnych w dorobku pisarza wierszowanych adaptacji tradycyjnych wątków ludowych (Czerwony Kapturek, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, Kot w butach) - poeta wydał: "Tańcowała igła z nitką", "Kaczka dziwaczka", "Ptasie plotki", "Pan Drops i jego trupa", "Opowiedział dzięcioł sowie" "Przygody rycerza Szaławiły", "Bajki i baśnie", "Sto bajek", "Śmiechu warte", "Od baśni do baśni", "Pan Kleks", "Bajki samograjki".I chociaż Jan Brzechwa odszedł ponad 40 lat temu, jego twórczość porusza dziecięcą wyobraznię. Całkiem zasłużenie mówi się o nim, że był poetą, który ofiarował serce dzieciom.

Corocznie obchodzimy w szkole Dzień Patrona, organizując liczne konkursy literackie, plastyczne i inscenizacje utworów poety.